Наслідки зміни клімату в Антарктиці обговорили на COP28

Українські вчені розповіли про кліматичні аномалії, зафіксовані на станції «Академік Вернадський», та їхній вплив на Антарктику й планету загалом під час COP28. Це 28-ма Конференція Організації Об’єднаних Націй зі зміни клімату, яка проходить у Дубаї з 30 листопада до 12 грудня.

Як повідомляє сайт НАНЦ, ця подія за участі антарктичних дослідників відбулась учора, 4 грудня, в Українському павільйоні. Цей майданчик присвячений інформуванню міжнародної спільноти про масштаб екологічних збитків від військової агресії Росії проти України. Захід організували Національний антарктичний науковий центр спільно з Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України та проєктом APENA3.

Ось лише кілька фактів, представлених нашими вченими:

– Найвища температура повітря взимку +8,7°С. 3 липня 2023 року метеорологи на станції «Академік Вернадський» зафіксували таку найвищу липневу температуру повітря за всі роки спостережень. Попереднє найвище значення було +5.6°С аж у липні 1965-го, тобто коли станція ще належала Великій Британії. Це підтверджує висновок нового кліматичного звіту Всесвітньої метеорологічної організації ООН, а саме, що 2023 рік стане найтеплішим за всю історію спостережень.

Найнижча температура повітря лише -13,8°С. Таким показником відзначився найхолодніший день 2023 року в районі станції «Академік Вернадський». Раніше він коливався в межах -15..-30°С, а 1958 року взагалі був -43,3°С.

– Найвищий рівень снігу – 350 см. Такий новий сніговий рекорд зафіксували на станції «Академік Вернадський» в листопаді 2022 року. Це майже на пів метра більше, ніж попередній максимум. І це при тому, що зафіксовані в грудні 2021-го 3 метри теж були рекордними: вони перевищили показник 2,65 м 2016 року. За таких рівнів снігу пінгвіни гуляли дахом станції. Як це пов’язано зі зміною клімату? Внаслідок теплої зими в атмосфері утримується більше вологи, що призводить до інтенсивніших опадів. Це є однією з причин, чому в Антарктиді спостерігається снігонакопичення.

Найменша кількість морського льоду. За підсумками антарктичної зими 2023 року полярники зафіксували, що в акваторії «Вернадського» було мало плавучого льоду, а стійкий льодовий покрив, який у цей період зазвичай «сковує» море довкола нашого острова, взагалі не утворювався. Загалом за даними ООН рівень морського льоду в Антарктиці останнім часом рекордно низький.

Науковці вже відзначають вплив такої ситуації на життя тварин в районі станції. Приміром, цього сезону тюлені Ведделла мали проблеми з дітонародженням через відсутність плавучого льоду, а теплолюбні субантарктичні пінгвіни навпаки захоплюють дедалі більше територій для гніздування.

На COP28 зазначили, що необхідно активізувати зусилля всіх країн з попередження та пом’якшення наслідків зміни клімату. Проте замість того деякі держави навпаки фокусуються на руйнуванні та війні.

This slideshow requires JavaScript.

У заході взяли участь Вадим Ткаченко, біолог 28-ї Української антарктичної експедиції, який підключився зі станції для презентації важливих даних, а також метеорологині Світлана Краковська та Анастасія Чигарева, які представили тренди у зміні клімату. Модерувала захід Ольга Євстігнєєва, менеджерка євроінтеграційних реформ у сфері довкілля.


Читайте також:

Міграція пінгвінів є одним з показників зміни клімату в антарктичному регіоні

Наслідки зміни клімату в Антарктиді непередбачувані 

Вчені-полярники закликають до термінових дій з огляду на швидкі зміни в Арктиці та Антарктиці 

“Горизонт 2020” підтримав проєкт за участі НАНЦ, в якому вчені прогнозуватимуть зміни клімату в Антарктиці та Арктиці 

Related posts

Leave a Comment